Phone: 886 277 472 lub 23 661 27 94     Email: kajaki.wazka@gmail.com

Bolęcin

Spływy kajakowe Bolęcin – idealne rozwiązanie na odpoczynek! Najbardziej popularna trasa spływów kajakowych rozpoczyna się właśnie w Bolęcinie. Tu przy moście uczestnicy spływu kajakowego Wkrą wodują kajaki za plecami zostawiając zabudowania elektrowni wodnej na rzece Wkrze oraz stopień wodny przy niej. Zaczynają spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca lub Borkowa.

Mało kto z uczestników spływu kajakowego Wkrą zdaje sobie sprawę z tego, że w latach siedemdziesiątych i początku lat osiemdziesiątych było to miejsce turystycznie oblegane. Rozlewisko rzeki Wkry było atrakcyjnym kąpieliskiem. Woda we Wkrze była czyta a plaża rozległa. Bolęcin przyciągał więc ludzi nie tylko z pobliskiego Płońska. W wyniku sprzyjających warunków przyrodniczych w Bolęcinie powstało wczasowisko z bazą noclegową w postaci schroniska i domków letniskowych. Tak oto Bolęcin stał się regionalnym kurortem.

Coraz liczniejsi goście również z Warszawy spowodowali dalszy rozwój. Powstały nowe domki, powstały sanitariaty i wreszcie restauracja z barem w której odbywały się dancingi. Miejsc brakowało.

Nad rzeką Wkrą można było zagrać w siatkówkę. Już wtedy można było wypożyczyć kajak lub łódkę. Tak więc w owym czasie odbywały się pierwsze spływy kajakowe z Bolęcina. Atrakcją były również tereny zalesione okalające Bolęcin.

22 lipca podczas obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski obchodzonego w okresie Polski Ludowej w Bolęcinie odbywały się zawody motorowe, sportowe, konkursy, można było zjeść grochówkę, i pobawić się na ludowej zabawie.

Chętnych do wypoczynku nie brakowało, a Bolęcin zaczął przyciągać również inwestorów. Rozpoczęto budowę domków w stylu mini zakopiańskim. Niestety ośrodek nie został ukończony.

Wkrótce na skarpie niedaleko kąpieliska powstał Zakład Produkcji Urządzeń Dźwigowych. Zakład działa do dziś. Jego zabudowania można zobaczyć na skarpie po lewej stroni podczas spływu kajakowego z Sochocina. Budynek nie wkomponował się z zabudowę okolicy.  Ponoć wpłynęło to na atmosferę wypoczynku. Tuż przy zakładzie powstała nowa baza turystyczna.

Początek kapitalizmu przyczynił się do upadku Bolęcina, Przestano dotować bazę turystyczną. Gmina Sochocin nie chciała przejąć podupadającego ośrodka wczasowego. Domki wyprzedano w prywatne ręce.

Bolęcin znów stał się bardziej kąpieliskiem niż wczasowiskiem.

Od kilku lat dzięki spływom kajakowym z Bolęcina do Jońca walory miejscowości doceniane są przez coraz szerszą rzeszę wczasowiczów. Nad rzeką można odpocząć zażywając kąpieli słonecznych, kąpieli, łowiąc ryby i przede wszystkim uczestnicząc w spływach kajakowych Wkrą, spływach kajakowych z Bolęcina do Jońca lub Borkowa.

W Bolęcinie znajduje się MEW czyli Mała Elektrownia Wodna. W tym miejscu już przed II Wojną Światową stał młyn murowano-drewniany wykorzystywany do mielenia zboża przez okoliczną ludność. Po II Wojnie Światowej wybudowano tu pierwszą elektrownię. Była to bardzo mała elektrownia z jedną jedynie turbiną o mocy 1 KW, pracowała ona do lat dziewięćdziesiątych. Czas działał na niekorzyść elektrowni i niezbędny był remont, dokonał go dopiero prywatny inwestor, który odkupił od Gminy Sochocin elektrownię. Aktualnie po modernizacji elektrownia ma moc 100 KW i dostarcza energię do sieci krajowej.

Jest to miejsce bardzo charakterystyczne na szlaku kajakowym rzeki Wkry. Przez wiele lat tak bardzo utrudniające spływy, że omijane przez kajakarzy.  Przenoska była kiedyś możliwa tylko poprzez obniesienie kajaków wokół zabudowań elektrowni. Kilkaset metrów niesienia kajaków skutecznie odstraszało. Od kilku lat dzięki porozumieniu właścicieli kilku wypożyczalni z właścicielem elektrowni stworzono możliwość przeniesienia kajaków lewą stroną. Przenoska jest krótka, łagodna, zadbana, ale wąska. Ewentualny odpoczynek można zorganizować poniżej po prawej stronie rzeki Wkry. Dzięki wygodnej przenosce wypoczywający coraz częściej wybierają trasy spływów kajakowych nie tylko z Bolęcina lecz również z miejscowości powyżej. Popularność zyskały spływy kajakowe z Sochocina do Jońca oraz spływy kajakowe z Sochocina do Sobiesk.

Nazwa Bolęcin powstała od imienia Bolęta. Miejscowość byłą wzmiankowana w 1411 roku jako Bolęcino.

W Bolęcinie nieopodal miejsca gdzie można rozpocząć spływ kajakowy z Bolęcina do Jońca znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich z II wojny światowej. Cmentarz powstał w latach 1944-45. Pochowano tam żołnierzy Armii Czerwonej poległych na Mazowszu. Spośród 2484 poległych zidentyfikowano 505 osób, ich ewidencja znajduje się w urzędzie gminy w Sochocinie. Cmentarz-mauzoleum mieści 188 grobów zbiorowych oraz 40 indywidualnych.

Obiekt ma wartość artystyczną, jako realizacja przestrzenna nekropolii w konwencji socrealistycznej. Cmentarz założony został na planie prostokąta w układzie trzech pasm (centralnie trawnik z krzewami, flankowany kwaterowymi układami zbiorowych mogił), zakończonych dwoma pasami długich mogił zbiorowych. Cały teren cmentarza jest bardzo dobrze utrzymany, można zobaczyć znicza i kwiaty. Na niektórych pomnikach są tablice z epitafiami i zdjęciem.

DSC02540

Centralny obelisk

W paśmie środkowym, za trawnikiem znajduje się wysoki kamienny postument (na kilkustopniowym cokole) z tablicą inskrypcyjną, zwieńczony rzeźbą stojącego żołnierza. Posąg żołnierza na centralnym obelisku został odsłonięty 9 maja 1948 roku. Na obelisku umieszczono napis: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, oswobodzicielom Polski poległym w walce z hitlerowskim okupantem, wdzięczni mieszkańcy powiatu płońskiego, ciechanowskiego, działdowskiego, mławskiego i płockiego”.

Warto przed rozpoczęciem spływu kajakowego z Bolęcina do Jońca lub Borkowa odwiedzić cmentarz.

Bolęcin to też miejsce, gdzie można uzupełnić zapasy przy dłuższym kajakowaniu Wkrą. Przy Fabryce Urządzeń Dźwigowych znajduje się niewielki sklep spożywczy.